Valčík s Bašírem

28. ledna 2009 v 4:26 | Michal Jakubínský |  Film
Po dlouhé odmlce, kdy nebylo nic co by mne zaujalo, jsem nakonec něco objevil a protože je o čem psát, přináším následující článek.
Stejnojmenný animovaný snímek režiséra Ari Folmana líčí autobiografickou formou pokus hl. hrdiny, který si nedokáže vzpomenout na většinu zážitků z izraelsko-libanonské války z roku 1982, si je opětovně vybavit. Na radu svého kamaráda kontaktuje její bývalé účastníky s nimiž ji tehdy prožil, aby znovu dokázal postupně poskládat jednotlivé fragmenty do celkového obrazu. Žádná válka není hezká a ani tady tomu nebylo jinak. Lidská mysl může někdy totálně vytěsnit hrůzné obrazy, jimiž se brání své možné devastaci. A Ari (ústřední postava) se stal svědkem jedné z nejkrutějších fází tohoto konfliktu, když křesťanské milice za přihlížení izraelské armády povraždili v uprchlických táborech tisíce neozbrojených civilistů. Snad mu jejich opětovné nabytí pomohlo trvale se s nimi vyrovnat a zbavit se nočních můr, kterými trpí spousta vojáků po návratu z války. Čemuž nezúčastnění těžko prozumí.
Nápad s animací alá comix v celovečerním pojetí dodal svébytným způsobem na autentičnosti a minimálně ušetřil spoustu peněz, které by jinak bylo nutno investovat do rekonstrukce dobových událostí. Hlavně skutečné záběry rozkládajících se těl zmasakromavých patří k nejpůsobivějším, evokujícím vzpomínky na koncentrační tábory za 2. sv. války.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama