Únor 2009

Che Guevara - revoluce

5. února 2009 v 12:05 | Michal Jakubínský |  Film
Životopisný film významné osobnosti vždy dokáže přitáhnout pozornost. Zvláště poklud jde o někoho kontroverzního. A argentinský revolucionář z povolání (dá-li se tak nazvat) Ernesto "Che" Guevara spadá přesně do této kategorie. Jeho život mohl být vcelku obyčejným příběhem lékaře nebýt jeho nadšení pro tehdy v 50. letech 20. století velmi populární levicové ideje, které ho přivedli až do Mexika, kde byl představen budoucímu kubánskému prezidentovi Fidelu Castrovi, který zde nucené pobýval po odpykání trestu za první (neúspěšný) pokus o převrat.
Nicméně neváhal a společně s hrstkou dalších Fidelových mužů se v roce 1956 vylodili na Kubě, aby zde uskutečnili svůj sen o revoluci co měla být začátkem nejen zde, ale i v celé Latinské Americe. Jak je z historie známo, cíl byl na Kubě splněn, revoluce se zdařila.
Snímek amerického režiséra Stevena Soderbergha vznikal obtížně a získaných informací bylo nakonec nashromážděno tolik, že je pouze prvním dílem ze dvou plánovaných. Další, nazvaný Che - guerilla má mít premiéru v letošním roce. Vrátím-li se k tématu, jsme svědky postupného vzestupu popularity revolučních ideálů, jejichž vítězství se nerodilo snadno. Všemožných přestřelek si divák užije vcelku slušnou měrou. Poněkud rušivě působí vsuvky z pozdější doby, kdy již Che Guevara působil jako civilista ve vládních funkcích. Osobně jejich zařazení nevidím jako příliš šťastné, ale nejspíš mají za cíl naznačit jeho nespokojenost s těmito posty. Přeci jen pro člověka žijícího vizí ozbrojeného boje nebylo přitažlivé působit na diplomatickém poli v němž musel přistupovat na nejrůznější kompromisy a stýkat se na půdě OSN s odpůrci, jež nemohl porazit na bitevním poli. Toto je však jediná výtka, kterou mám. Jinak je děj plynulý. Nelze samozřejmě ručit za stoprocentní autentitictu všech scén ("Che" byl rozporuplná osobnost), ale působí uvěřitelným dojmem. Jsem proto zvědav na slibované další pokračování.