Che Guevara - revoluce

5. února 2009 v 12:05 | Michal Jakubínský |  Film
Životopisný film významné osobnosti vždy dokáže přitáhnout pozornost. Zvláště poklud jde o někoho kontroverzního. A argentinský revolucionář z povolání (dá-li se tak nazvat) Ernesto "Che" Guevara spadá přesně do této kategorie. Jeho život mohl být vcelku obyčejným příběhem lékaře nebýt jeho nadšení pro tehdy v 50. letech 20. století velmi populární levicové ideje, které ho přivedli až do Mexika, kde byl představen budoucímu kubánskému prezidentovi Fidelu Castrovi, který zde nucené pobýval po odpykání trestu za první (neúspěšný) pokus o převrat.
Nicméně neváhal a společně s hrstkou dalších Fidelových mužů se v roce 1956 vylodili na Kubě, aby zde uskutečnili svůj sen o revoluci co měla být začátkem nejen zde, ale i v celé Latinské Americe. Jak je z historie známo, cíl byl na Kubě splněn, revoluce se zdařila.
Snímek amerického režiséra Stevena Soderbergha vznikal obtížně a získaných informací bylo nakonec nashromážděno tolik, že je pouze prvním dílem ze dvou plánovaných. Další, nazvaný Che - guerilla má mít premiéru v letošním roce. Vrátím-li se k tématu, jsme svědky postupného vzestupu popularity revolučních ideálů, jejichž vítězství se nerodilo snadno. Všemožných přestřelek si divák užije vcelku slušnou měrou. Poněkud rušivě působí vsuvky z pozdější doby, kdy již Che Guevara působil jako civilista ve vládních funkcích. Osobně jejich zařazení nevidím jako příliš šťastné, ale nejspíš mají za cíl naznačit jeho nespokojenost s těmito posty. Přeci jen pro člověka žijícího vizí ozbrojeného boje nebylo přitažlivé působit na diplomatickém poli v němž musel přistupovat na nejrůznější kompromisy a stýkat se na půdě OSN s odpůrci, jež nemohl porazit na bitevním poli. Toto je však jediná výtka, kterou mám. Jinak je děj plynulý. Nelze samozřejmě ručit za stoprocentní autentitictu všech scén ("Che" byl rozporuplná osobnost), ale působí uvěřitelným dojmem. Jsem proto zvědav na slibované další pokračování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dan Dan | 22. října 2009 v 13:43 | Reagovat

Pro rudé to je asi srdeční záležitost, pro nás ostatní je to tuctový film o jedné revoluci, která poslala Kubu do náruče další pseudosvobody. Jediný co mě zaujalo, byl herecký výkon herce, který hrál postavu Fidela. Ty jeho pohyby měl docela dobře promakaný.

datapoint.cz

2 Dan Dan | 22. října 2009 v 13:46 | Reagovat

Viděl jsem i druhý díl kdy "Che" bojoval v Bolivii nebo kde a ten je snad ještě nudnější Che Guevara - revoluce.

3 ToMac ToMac | E-mail | Web | 7. března 2012 v 0:58 | Reagovat

máš pěkný blog ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama