Bronson

27. července 2009 v 16:47 | Michal Jakubínský |  Film
Film, natočený podle skutečného příběhu britského trestance, označovaný jako Mechanický pomeranč 21.století, nabízí, podobně jako slavný snímek legendárního režiséra Stanley Kubrika, pohled na člověka pro něž se násilí stalo běžným způsobem řešení problémů. Michael Peterson byl vcelku obyčejným dítětěm, které vyrůstalo ve spořádaných rodiných poměrech, avšak pouze do okamžiku, kdy spáchal jednu nevydařenou loupež. Za což dostal 7 let vězení a to byl začátek jeho příběhu.
Jiným se ve vězení nelíbilo, ale Michael se tady vyloženě "našel". Pro ránu nechodil nikdy příliš daleko, za což dostával stále další roky navíc. Až nakonec přeci jen vylezl ven, aby zde zkusil štěstí v nelegálních zápasech - již pod pseudonymem Bronson. Ani tady však nevydržel dlouho a nakonec ho nešťastná láska znovu přivedla za mříže.
Mám-li film celkově charakterizovat, pak musím smeknout před výkonem hlavního představitele. Tom Hardy se do své role doslova vžil a strhává na sebe veškerou pozornost. Je ďábelský, směšný, odpodivý... podle potřeby. Bohužel mírnou slabinou je scénář, díky němuž působí snímek místy prázdným dojmem. Ani já se ke konci neubránil občasnému unuděnému zívnutí. Možná toho násilí bylo až příliš nebo by neuškodilo zvýraznit nějakou postavu, aby mohla být důstojným protihráčem hl. hrdiny. Všichni zůstávají hluboko v jeho stínu a on sám na všechno prostě nemůže stačit.
Myslím si, že srovnání s Mechanickým pomerančem je proto poněkud nadsazené. Nicolas Winding Refn přeci jen není Kubrick - alespoň zatím. Přesto se vyplatí shlédnout.

P.S. Skutečný trestanec Bronson strávil ve vezení zatím 34 let. Datum jeho propuštění nebylo zatím stanoveno. Ovšem už za svého života se stal legendou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama