Prokletí zlata

31. července 2009 v 18:57 | Michal Jakubínský |  Pozvánky
Zlato - fenomén pro nějž se v křesťanské civilizaci nejednou vedly krvavé války, kvůli němuž se podnikaly odvážné výpravy do neznámých krajin. Přesně jako v případě objevení Ameriky v 15. a zejména v první polovině 16. století, kdy španělský dobyvatel a dobrodruh Francesco Pizaro postupně dobyl mocnou říši Inků. Využil tehdy probíhající občanské války a legendy o příchodu zástupců boha Virakoči (jež měli přijít od moře a mít světlou pleť), aby získal především jejich zásoby zlata ve formě uměleckých předmětů. Tento cíl splnil a incká civilizace se během několika desítek let zcela zhroutila.
Avšak ani Španělům získané zlato příliš štěstí nepřineslo. Pominu-li, že se zdaleka nedostali ke všem zásobám žlutého kovu, pak mnoho lodí se během cesty zpět do Evropy stalo obětí bouří či bylo přepadeno piráty. A pokud přeci jen dorazilo k cíli, bylo použito k vedení dalších válek či jiných rozmařilostí. Pro Inky mělo duchovní hodnotu, vyhrazenou pouze těm nejbohatším, nikoliv materiálním prostředkem. Neznali totiž peníze. Což byla nesporná výhoda.
Výstava na Pražském hradě (viz bližší info na adrese: www.zlatoinku.cz) nabízí až do 31. 10. 2009 pohled na umění jihoamerických zlatníků, které umožňuje udělat si obrázek o vyspělosti tehdejší civilizace. Velká škoda, že se jí dostalo takového nepěkného osudu. Bohužel, to se někdy stává.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama