Srpen 2009

Vesmír

15. srpna 2009 v 6:55 | Michal Jakubínský |  Film
Vesmír, zdánlivě nekonečný prostor vyplněný hvězdami, člověka fascinoval a stále nepřestává fascinovat. S postupným rozvojem techniky přicházely nová zjištění o jeho vzniku i zákonitostech existence. Ačkoliv mnohá tajemství byla již odhalena nebo se k odhalení blíží, zbývá stále mnoho nezodpovězených otázek. Odkud přišel život na planetu Zemi? Jsme ve vesmíru jedinými inteligentními bytostmi? Osídlíme jednou vesmír alespoň z části? Jak přesně vznikl? A jak asi zanikne?
Na tyto a další otázky se snaží odpovědět unikátní dokumet BBC, pojemnovaný prostě - Vesmír. Pomocí moderní počítačové animace se můžeme vydat na pouť hluboko do jeho nitra a objevit svět plný zajímavostí, ale i nebezpečných nástrah v podobě černých děr, explozí supernov a podobně. I přes toto "riziko" se vyplatí podniknout tuto cestu. Držte si klobouky, vyrážíme.
P.S. Při sledování tohoto dokumentu jsem si uvědomil, jak malicherné věci, my lidé, často v životě řešíme.

Wrestler

4. srpna 2009 v 22:16 | Michal Jakubínský |  Film
Randy "Ram" Robinson
je profesionální wrestlingový zápasník, co byl ve druhé polovině 80. let na vrcholu kariéry. Ale všechno jednou skončí a dnes po 20 letech je ve sportovním důchodu, který si zpestřuje pravidelnými zápasy pro hrstku fanoušků. Jde jen o odlesk bývalé slávy, proloženou existenčními starostmi. Pro Randyho je wrestling vším, avšak poté co po utkání dostane v šatně infarkt je v nemocnici lékařem konfrontován s nemilosrdnou skutečností - že bude nucen jej zanechat a šetřit se. Náhle musí řešit otázku, jak dál. Všechno je najednou jinak.
Vzpomene si, že má dceru, jíž léta zanedbával, pokouší se navázat citový vztah se stárnoucí (avšak stále atraktivní) striptérkou Pam, ale moc se mu to nedaří. Nakonec pochopí, že jeho místo je v ringu a vrací se tam, kde něco znamená.
Hlavní herecký představitel Randyho (Mickey Rourke) se proslavil zejména rolí ve filmu Devět a půl týdne z roku 1985. Poté však jeho kariéra nabrala sestupnou tendenci, vrcholící jeho neúspěšným pokusem o karéru boxera s následným alkoholismem a drogami. Dlouho o něm nebylo vidu ani slechu. Teprve nyní se naplno vrátil, aby dokázal, že hrát nezapomněl. Snad se ve své postavě i trochu našel, protože místy byl jeho osud podobný. Uvidíme, jestli přijdou další podobně dobře zahrané role.