Louis-Michel

19. září 2009 v 19:47 | Michal Jakubínský |  Film
Téma novodobé hospodářské krize je v kinematografii nové, ale už se objevují první vlaštovky, reflektující tento fenomén. První s níž jsem měl tu čest se seznámit je "černá" komedie Louis-Michel o nesourodé dvojici muže a ženy, jež nouze svedla dohromady.
Louis (Yolande Moreau)pracuje v továrně, která zaměstnává pouze ženy, potácející se s odbytovými problémy. Jednoho dne přišlo, co přijít muselo - továrna zkrachuje a ona se ocitá společně s ostatními na ulici. Na odbory s ostatními nespoléhá a dává návrh na zabití šéfa továrny, který je jednomyslně přijat:-) Za odstupné najme Michela (Bouli Lanners), pracovníka soukromé bezpečnostní služby (sám sobě šéfem i zaměstnancem), a rozjedou zběsilou jízdu za pomstou. Slovo zběsilou je nutné brát s rezervou, protože je pojata s tak notnou dávkou černého humoru, že se prostě člověk musí, chtě nechtě, smát i při brutálních scénách. Mrtvol přibývá a začíná být zjevné, že pomsta nebude snadná, protože najít pravého viníka uzavření továrny je úkol složitější, než na první pohled vypadá. Ani jeden není prototypem ostříleného profesionála - pokud nepočítámě Lousin 15 let trvající pobyt ve vězení a zevnějšek zápasnice. Ale co nedohnali na technice, dokázali svým nadšením pro věc. Dá-li se použít tento výraz.
Nečekal jsem kdovíco, ale nakonec jsem byl moc příjemně překvapen a často se smál na celé kolo. Kdo shlédne, pochopí proč. Antihrdinové jsou zážitek. Jak jsem se dodatečně dozvěděl, snímek byl režisérskou dvojicí Delépine & Kervern věnován památce francouzské revolucionářky a anarchistky Louise Michelové. Myslím, že by měla radost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama