District 9

30. října 2009 v 18:36 | Michal Jakubínský |  Film
Na tento sci-fi film jsem obdržel z různých zdrojů příznivé reference a tak netrvalo dlouho a šel jsem se do kina osobně přesvědčit.
Všechno začíná přistáním kosmické lodi na jihoafrickým Johannesburgem. Děj toto líčí formou televizní reportáže a vzpomínek zainteresovaných vědeckých pracovníků. Po tříměsíčním marném čekání na kontakt se lidé osmělili a vstoupili na palubu lodi, která stále visela nečinně nad městem. Našli velké množství zbědovaných mimozemšťanů, jimž poskytli nezbytnou pomoc.
Snaha o jejich integraci však selhala a tak bylo nutno je umístit do uzavřené oblasti - Okrsku (Districtu) 9, jež se stal regulérním ghetem. Lidé jim začali říkat "kreveťáci", protože skutečně krevety připomínali. Po 20 letech bylo rozhodnuto o jejich přemístění do vzdáleného tábora. Velitelem operace byl jmenován agent Wikus van de Merwe. Operace běžela normálně až do okamžiku, kdy se během razie v jednom domě nakazil neznámou mimozemskou tekutinou po níž se začal měnit v "kreveťáka". Rázem se z něj stal štvanec, protože o něj měly zájem vojenské kruhy kvůli možnosti ovládat mimozemské zbraně, které lidé jinak používat nemohli. Jediné místo, kam mohl uniknout, byl District 9.
Film patří do kategorie nízkorozpočtových, ale řekl bych, že mu to vůbec neublížilo. Naopak v tom vidím jeho přednost, protože více vynikne samotný příběh. Což je věc s níž se u spousty současných (nejen sci-fi) filmů moc nesetkávám - efektní triky vše nevyřeší.
Žádné bombastické oslavy a nadšení z kontaktu s cizími bytostmi. Naopak pocit stísněnosti, spojený se skrytou nevraživostí obyvatelstva vůči cizincům nejevícím ochotu přizpůsobit se lidským společenským normám, provází diváka od začátku až do konce. Veřím, že nějak tak by mohla vypadat jedna z variant soužití s mimozemšťany, pokud by šlo o to jim poskytnout azyl, protože se neměli kam vrátit. Snad nás někdy v budoucnosti čeká optimističtější vize, pokud ke kontaktu dojde.
P.S. Konec je otevřený, takže prostor propohodlné pokračování existuje. Uvidíme, zda jej režisér Neill Blomkamp nebo někdo jiný využije. Věřím, že ano.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama