Listopad 2009

Kdo chce zabít Jessii

23. listopadu 2009 v 23:50 | Michal Jakubínský |  Film
Comixy bylo v 60. létech v tehdejším Československu velmi neokoukané téma i když už tehdy začala tato literatura pomalu vystrkovat nesměle růžky. Avšak až zmíněný film jej zpopularizoval v míře dostatečné.
Postarší manželé Beránkovi (Jindřich a Růžena) (Jiří Sovák, Dana Medřická) jsou úspěšní ve svých profesích. On se věnuje v továrně technickým věcem a právě dostal za úkol vymyslet dostatečně silný jeřáb - ona pracuje ve vědeckém ústavu v oblasti výzkumu snů. Jako vzor Jindřichovi poslouží comix v němž je nepřehlédnutelná krásná dívka Jessie
(Olga Schöberová) o níž se mu i zdá. Jeho žena právě v práci učinila významný objev týkající se zjišťování snů a manipulace s nimi a začne žárlit. Zejména poté, co díky vedlejším účinkům vynálezu dojde ke zhmotnění snů jejího muže, které tak vstoupí do lidského světa. Začíná sled nekonečných honiček, bitek všeho druhu, protože společně s Jessie vstupují na scénu záporné postavy Supermana (Juraj Višný)
a Pistolníka (Karel Effa), aby se svět lidí a comixu pak náhle začal navzájem nebezpečně přibližovat. Nebezpečně je myšleno v komediálním duchu s charakteristickými bublinami s textem místo mluveného projevu.
Film už je hodně starý, spousta herců není mezi námi nebo jsou staří, ale obsahu se budete smát i po letech. Hlavně tělesné půvaby Olgy Schöberové tady vynikly. Byla opravdu hodně krásná i smyslná. Bohužel její současný osud už je o poznání smutnější. Ale to je jiná kapitola. Stejně jako obrázky Káji Saudka, který má nyní o nich samostanou výstavu.