Prorok

13. prosince 2009 v 16:19 | Michal Jakubínský |  Film
Malik El-Djebena (Tahar Rahim)
je devatenáctiletý arabský mladík, vyrůstající v dětském domově, který se právě ocitl ve vězení. Neumí číst ani psát s vidina šesti let strávených mezi dospělými trestanci, organizovanými v různých ganzích, není příliš optimistická. Naštěstí pro něj s ním má jisté plány šéf korsického gangu Caesar, který vládne celé věznici včetně bachařů.
Pod jeho ochranou se Malik rychle učí přivyknout vězeňské ralitě a zároveň postupně rozjíždí řadu kšeftů jak uvnitř, tak vně věznice, využívajíc legální možnosti obdržet propustku na stanovenou dobu. Postupem času postupuje v hierarchii stále výš, až jednoho dne dosáhne maxima, kdy díky své inteligenci dokáže spolupracovat s mnoha zdánlivě znepřátelenými skupinami, aby ve finále před propuštěním dal svému učiteli pocítit, že jej již nepotřebuje.
Život ve vězení není nic hezkého, zvláště pak pro mladého nezkušeného kluka, jakým Malik na začátku byl. Pokud se nepřidáte k nějaké skupině, je jen otázkou času, kdy budete muset. Jinak jste odepsaný, každý si na vás "smlsne" a zastání u nikoho nenajdete. Na pomoc dozorců nelze vždy spoléhat, buď proto, že se ne o všem dozví a nebo jdou gangům na ruku a za různé protislužby jim ponechávají do jisté míry volné pole působnosti, aby si tak ušetřili práci s udržováním pořádku. Na druhou stranu je vězení škola života po níž si ujasníte životní priority. Ať už v dobrém či ve zlém.
Prorok mohl být o trochu kratší (150 minut není zrovna málo), některé pasáže jsou poněkud nadbytečně dlouhé. Na druhou stranu to však jde bez větších potíží vydržet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama