Kmotr

25. ledna 2010 v 9:11 | Michal Jakubínský |  Film
Příběhy o mafii mají na filmovém plátně své významné mezníky, představující v daném žánru klasiku. Patří mezi ně zejména Kmotr, natočený v roce 1972 podle románu Maria Puza. Není typickou kriminálkou v níž není nouze o krvavé přestřelky. Naopak líčí v delším časovém období samotnou strukturu mafiálnské rodiny Corleonů, jíž pevnou rukou šéfuje starý Don Vito (Marlon Brando). Lze tak sledovat dvě linie. První z nich - v níž jde o vzájemné vztahy mezi jejími členy a druhou, kde jde o prosazení vlivu vůči ostatním klanům, otázku nástupnictví a podobně.
Ve zhruba třech hodinách tak divák získává výborně podaný příběh u nějž se ani na okamžik nebude nudit. Což vzhledem k délce už samo o sobě považuji za hodné obdivu. Ale režisér Francis Ford Coppola je ostřílený mazák na něhož je spoleh. Kdysi předvedl podobný kousek v případě dramatu z vietnamské války Apokalypsa a ani nyní tomu nebylo jinak. Svůj význam pro úspěch snímku mělo bezesporu herecké obsazení dalších rolí z nichž vyzdvihnu tehdy mladého Al Pacina v roli jednoho ze synů, který se později z pozice spíše nenápadného muže v pozadí postupně vypracoval až na samotný vrchol a převzal vedení.
Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu prvního Kmotra vzniklo postupně několik dalších pokračování. Avšak to je již jiná záležitost.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama